Fizjoterapia Aleksandra Tasarek Poznań Rakoniewice

Terapia manualna i trening medyczny

Terapia manualna – metoda leczenia holistycznego, polegający na oddziaływaniu na tkanki miękkie: skórę, system powięziowy pod skórą, mięśnie, ścięgna, a także na układ stawowy (i pośrednio inne układy) poprzez wykonywanie różnych technik: od oscylacji, rozciągania, haczykowania, rozcierania do mobilizacji i manipulacji itp.

Jakie dolegliwości leczymy na sesjach fizjoterapii?

Aleksandra tasarek trening medyczny

Trening medyczny

Dopasowany indywidualnie do każdego pacjenta, z uwzględnieniem historii chorób/kontuzji zaprojektowany w odpowiedni sposób tak, aby ciało funkcjonowało w sposób zintegrowany i możliwie najbardziej zrównoważony.

Zawiera w odpowiedniej kolejności elementy:
– nauki prawidłowej propricepcji i interocepcji
– budowania stabilizacji ( z wykorzystaniem sprzętu lub bez)
– wzmacniania stabilizacji w dynamice (czyli efektywne stabilizowanie jednej części ciała po to by poruszać w odpowiednim zakresie ruchu drugą)
– dodawania obciążenia w już wyuczonych prawidłowych wzorcach powyżej
– trenowania mocy ( szybkości przy obciążenia )
W końcowym etapie, wszystkie powyższe elementy są wykorzystywane na co dzień już nawykowo.

Inne rodzaje terapii

Masaż powięziowy

Jest nowym sposobem pracy na „uwalnianie” powięzi (tkanki łącznej otaczającej nasze ciało od wewnątrz )poprzez stymulowanie niepodlagające naszej woli motorycznych reakcji naszego ciała. Polega na globalnym ( lub lokalnym ) ustawianiu segmentów w blok ( maksymalnym integrowaniu segmentów ) do momentu uzyskania oscylazji tkanki („pandikulacji”) i następnie jej rozprężenia.

Połączenie z innymi technikami powięziowymi w efekcie przynieść może:
– zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz szybszą regenerację tkanki
– zwiększenie przepływu krwi przez tkanki
– normalizację funkcjonowania mięśni w wydłużeniu
– poprawia zakres ruchu w stawach (mobilność)
– zmniejsza ogólne efekty zmęczenia i stresu na co dzień

Efekt :
– zmniejsza dolegliwości bólowe oraz przyspiesza regenerację tkanki
– poprawia zakres ruchu w stawach (mobilność)
– zmniejsza ogólne efekty zmeczenia i stresu na co dzień.

Manualny drenaż limfatyczny

Obecnie jest wiele urządzeń masujących, które pomagają w usprawnianiu przepływu limfatycznego w organizmie. Jednak dotyk rąk oraz świadomość i wyczucie terapeuty w rzeczywistości znacznie zwiększają reakcje i efekt tego zabiegu.

Drenaż limfatyczny jest delikatnym masażem skóry i tkanek podskórnych (w tym powięzi), który pomaga przesunąć nadmiar nagromadzonego płyny (limfy) spowodowanego jego zastojem w różncyh częściach ciała i powodującym ich opuchnięcie. Drenowany płyn, przemieszczany jest rytmicznymi ruchami do węzłów limfatycznych ,które działają prawidłowo i przefiltrowują go dalej w głąb ciała. W efekcie całościowy zabieg zmniejsza opuchliznę oraz przywraca tym samym mobilność poszczególnych segmentów ciała.

Szczególnie wskazany jest po kontuzjach/długotrwałego unieruchomienia,gdy płyny w ciele nie mogą przemieszczać się prawidłowo. U osób „zdrowych”, poprawia elastyczność i ujędrnia ciało.

Efekt :
-zmniejsza opuchliznę
-przywraca mobilność poszczególnych segmentów ciała
-poprawia elastyczność i ujędrnia ciało.
aleksandra tasarek praca na powięzi

Masaż brzucha

Terapia ukierunkowana na profilaktykę i generalne usprawnienie funkcjonowania narządów wewnętrznych jamy brzucha z użyciem różnych, delikatnych technik-ucisków, rozcierania, pracy na powięzi powierzchownych mięśni brzucha (w tym przepony mięśnia biodrowo-lędźwiowego leżącego najgłębiej).
Dodatkowo ćwiczenia przypominające o prawodłowym oddechu w ciągu dnia, pomagają nam uświadomić sobie ewentualny stres i styl życia w jakim funkcjonujemy na co dzień. Masaż pomaga odprężyć i zrelaksować się a także bardziej skupić się na naszym „wnętrzu”.

Efekt :
– zwiększenie przepływu krwi przez tkanki i narządy
– normalizację funkcjonowania mięśni w wydłużeniu (przywracanie prawidłowej zależności brzuch/plecy)
– odprężenie i relaks (aby bardziej skupić się na własnym „wnętrzu”)